Co byste měli mít doma pro případ blackoutu či jiné krizové situace?

09.03. 2022

V souvislosti s krizí na Ukrajině se obracíte na úřad s dotazy, kde je nejbližší kryt a co mít doma připravené pro případ výpadku dodávek energií. Připravili jsme proto krátký a stručný soupis toho, co je dobré mít k dispozici:

Nejdůležitější části příprav je vytvoření si dostatečných zásob potravin a vody. Tyto zásoby by měly postačit minimálně na 3 dny pro všechny členy domácnosti, a to včetně všech vašich domácích mazlíčků. Obecně lze doporučit trvanlivé potraviny, které jsou vhodné k rychlé přípravě a které běžně v domácnosti využijete i v případě, že je nyní nepotřebujete, jako např.: konzervy, paštiky, fermentované nebo sušené maso, trvanlivé mléko, sušenky, čokoláda, energetické tyčinky, sušené ovoce, oříšky apod.

Mezi další důležité vybavení, které je vhodné mít připraveno, patří: přenosné svítilny (nejlépe čelovky s LED diodami) a zásobu baterií, Jako možnost osvětlení lze použít např. i blikačku z jízdního kola.

Nezapomeňte na teplé oblečení, čepice, šály, rukavice, spací pytle, pokud nejsou právě letní měsíce.  Mějte připraven plně nabitý mobilní telefon a nejlépe i powerbanku.

Důležité je mít zajištěné zdroje tepla (dříví, vařič) a zápalek (zapalovačů).

Také je vhodné si mít dostatečnou zásobu hygienických prostředků: jednorázové vlhčené ubrousky, dezinfekční gel na ruce, pytle na odpadky.

Zásadní jsou: specifické léky, které obvykle užíváte, i běžné léky (proti horečce, průjmu, bolesti apod.)

Ve zkratce, co byste měli mít připravené pro případ jakékoli krize:

  • Základní trvanlivé potraviny, v konzervách, dobře zabalený chléb a hlavně pitnou vodu.
  • Předměty denní potřeby, jídelní misku a příbor.
  • Osobní doklady, peníze, nabitý mobilní telefon.
  • Přenosné rádio s rezervními bateriemi.
  • Toaletní a hygienické potřeby.
  • Léky, svítilnu, svíčky.
  • Náhradní prádlo, oděv, obuv, pláštěnku, spací pytel nebo přikrývku.
  • Kapesní nůž, zápalky, šití a další drobnosti.

Co se týče krytů, ty jsou ve správě IZS a jejich využití se řídí nařízením krizového štábu v případě bezprostředního ohrožení, které - podle našich informací - České republice zatím nehrozí.

Všichni věříme, že nebude nutná jejich aktivace.